مصاحبه مرتضی بخشایش با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)

درباره انتشار کتاب "عاشقانه های مصدق"

 

نخستین مجموعه شعر بخشایش

"عاشقانه های مصدق" منتشر می شود

«عاشقانه‌های مصدق» نخستین مجموعه شعر مرتضی بخشایش، شامل 22 قطعه شعر سپید سروده شده در سال‌های اخیر است که به زودی توسط انتشارات آهنگ دیگر منتشر می‌شود. این اثر اخیرا مجوز نشر را دریافت کرده است.

مرتضی بخشایش در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره این مجموعه شعر گفت: این مجموعه در 4 دفتر با عنوان‌های «پرنده‌های پوشالی»، «عاشقانه‌های مصدق»، «این فصل لعنتی» و «دست‌ها یک روز تمام می‌شوند» و دارای تم اجتماعی با درون مایه‌های عاشقانه است. این امر را می‌توان از عنوان کتاب نیز برداشت کرد.

وی نخستین بار در سال 1372 در برخی نشریات تعدادی از سروده‌های خود را منتشر کرد. پس از گذشت 16 سال سروده‌های بخشایش در این مجموعه برای نخستین‌بار منتشر می‌شود.

بخشایش در ادامه افزود: به دلیل حساسیت‌هایی که در زمینه شعر و انتشار سروده‌هایم دارم تاکنون مجموعه شعری را منتشر نکرده بودم. حتی پیش‌تر مجموعه شعری را آماده انتشار داشتم که به علت همین حساسیت‌هایم از انتشار آن خوداری کردم.

وی در توضیح این حساسیت‌ها اظهار داشت: هر فردی از ادبیات برداشتی دارد و طبق گفته یکی از بزرگان ادبیات جهان «ادبیات مثل همه هنرها اعتراف ساده‌ای به ناکافی بودن زندگی است». ادبیات در زندگی ما نیز چنین ویژگی دارد. اما در این میان برای من یکسری جنبه‌هایی وجود داشت که همیشه علاقه‌مند به رعایت آن‌ها در سروده‌هایم بوده‌ام.

این شاعر به ظرفیت‌هایی که در فضای کشور برای سرودن شعر وجود دارد اشاره کرد و افزود: مضامین اشعار من اجتماعی هستند، جنبه‌های اجتماعی سروده‌های من به مسائل اجتماعی زندگی روزمره افراد اختصاص دارند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال خانواده یکی از ارکان اصلی اجتماع است و مضامین و روابط خانوادگی در بخشی از شعرهای من پررنگ است.

بخشایش به دفتر «عاشقانه‌های مصدق» این مجموعه اشاره کرد و توضیح داد: همان‌گونه که از عنوان آن نیز بر می‌آید از زبان مصدق و با لحنی عاشقانه به مقطع تاریخی ملی شدن صنعت نفت پرداخته‌ام. این واقعه تاریخی و کودتای 28 مرداد که تاریخ ما را به دو نیمه تقسیم کرده است، ظرفیت‌هایی زیادی برای سرودن شعر دارد. البته این ظرفیت‌ها باید در وجود ما درونی شود تا نسبت به جامعه و اتفاقات آن حساس شویم.

وی مطالعه آثار تمام شاعران بزرگ کلاسیک و معاصر را در شعر خود موثر می‌داند و یادآور شد: شرکت در محافل و کارگاه‌های شعر فرهنگسراها و پس از آن جلساتی که خود برگزارکننده آن‌ها بودم و ارتباط با دوستان شاعرم نیز در رسیدن به زبان شعری من تاثیر‌گذار بوده‌اند. 

وی در پایان افزود: در حال حاضر مشغول گردآوری مجموعه شعر دیگری هستم و تاکنون 32 قطعه شعر را برای این مجموعه برگزیده‌ام. اما هنوز عنوان و تعداد قطعات این مجموعه قطعی نشده است. 

مرتضی بخشایش متولد 1357 در تهران و کارشناس ارشد مدیریت است.

 

/ 6 نظر / 26 بازدید
زهرا آران

قدم نورسیده مبارک! تولدش کیه حالا؟ ما رو دعوت کنید لطفاَ!

فرشید

مشتاقانه در لنتظار چاپ و خرید کتابم.گرچه این شانس رو داشتم با صدای خودت بعضی از اشعارش رو شنیده باشم. همون شبی که خونه مادر مهمون بودید و میوه ها رو خوردید و شعر خوندی!!

انجمن آفاق(مریم حسن تقی)

سلام ممنون از حضور موثر و دائمی شما در جلسات صمیمی انجمن افاق واقعا" جایتان را خالی نگهداشتیم مراسم باشکوهی شد و حسرت خوردیم از نبودنتان از پیشنهادهایتان در مورد وبلاگ انجمن هم سپاسگذاریم بی صبرانه منتظر خواندن آثارتان در کتاب هستیم هر چند قبلا" با احساس لطیفتان خوانده باشید دوباره خواندنش لذتی فراموش ناشدنی به همراه دارد

کالک

پیچ می خورد بهم نگاهت که شعر می شود از انگشتانت آویزان و باد باد ... این باد لعنتی هر چه عاشقانه بود ... فراری داد

حامد

سلام سلام سلام خیلی خوشحال شدم منتظرش بودم.

هانیه صدقی

بسیار خبر شادی آفرین و امیدبخشیه. تبریک می گم. به امید روزگاران بهتر هم!